Yılbaşı sofrasına aç oturmayın!

Yılbaşı sofrasına aç oturmayın!

Yeni yılı keyifle karşılamak için yılbaşı akşamında zengin sofralar kurulur. Masa başında uzun süre geçirilir. Yemekler, mezeler, tatlılar, çerezler ve içecekler derken alınan kaloriler artar. Diyetisyen Ezgi Evgin, yılbaşı gecesi için önerilerini TİCARET Gazetesi’ne anlattı.

     Evgin, ‘yılbaşı akşam yemeğinde çok yerim’ düşüncesiyle gün içinde aç kalınmaması gerektiğini belirterek, “Eğer aç karnına oturursak masaya yiyeceğiniz kadarından daha çok yiyeceğinizi unutmamalısınız. Gün içinde öğün atlamadan hafif yiyecekler tercih etmelisiniz” dedi.

     Yılbaşı sofrasında pişirme yönteminin kızartma olmamasını öneren Evgin, “Et yemeği tercihiniz; ızgara veya fırında az yağlı et/tavuk/hindi olabilir. Yılbaşı sofralarının vazgeçilmezi hindi iyi bir seçim. Pilav, ekmek, patates püresi veya börekten bir tanesini tercih edebilirsiniz” dedi.

     Zeytinyağlı sebzelerin ve salatanın menünün büyük çoğunluğunu oluşturmasını tavsiye eden Evgin, “Mezeleri mayonez yerine yoğurtlu tercih etmelisiniz. Kuruyemiş gibi atıştırmalıkları küçük bir kaseyi geçmeyecek şekilde tercih edebilirsiniz. Kasenizin içine 10 fındık, 10 badem, 10 şam fıstığı, 10 fıstık ve 1 yemek kaşığı dolusu leblebi ekleyin ve gece boyunca tüketin” dedi.

     Yılbaşı akşamı içecek tercihleri hakkında da önerilerde bulanan Evgin, “İçecek tercihiniz alkolsüz ise; taze sıkılmış meyve suları, ayran, maden suları, şekersiz bitki çayları tercih etmek yemek sindirimini kolaylaştırır. İçecek tercihiniz alkollü ise; alkol oranı daha düşük olan bira veya şarap tercih etmek, 2 kadehi geçmemek, hem daha az kalori almanıza neden olur hem de ertesi gün semptomlarını daha az yaşarsınız” diye konuştu.

     Tatlı tercihlerinin şerbetli, kremalı ağır tatlılar yerine; meyve tatlıları veya hafif sütlü tatlılar olabileceğini belirten Evgin,  1 Ocak günü için de neler yapılması gerektiğini şöyle anlattı: “Dün gece kaçırdınız diye ertesi gün kendinizi aç bırakıp metabolizmanızı yavaşlatma hatasına düşmemelisiniz. Protein ve çiğ sebze ağırlıklı hafif bir kahvaltıyla güne başlayabilirsiniz.

     Çiğ kuruyemiş ve meyveyle ara öğünler yapabilirsiniz. Kremasız çorba veya 1 tabak sebze yemeği ve yanında yoğurt ve bol salatayla güzel bir akşam öğünü yapabilirsiniz. Bol su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Küçük açık hava yürüyüşü yapmayı ihmal etmeyiniz.”