Ramazan sonrası beslenme nasıl olmalı ?

Ramazan sonrası beslenme nasıl olmalı ?

Ramazan  sonrası beslenme nasıl olmalı ?

Ramazan bayramına günler kala, nasıl besleneceğimizi düşünüyoruz. Bayramı hem keyifli bir o kadar da sağlıklı ve fit geçirmek istiyorsak sizin için birkaç maddede özetleyeceğim..
1. Öğünleri atlamayalım: Ramazanda uzun dönem açlıkla beraber yavaşlamaya geçen metabolizmanı eski rutinine döndürmek için, tekrar öğün düzenini oturtman gerekiyor.Ramazan sonrası acıkmaya bilirsin , canın yemek yemek istemez bu metabolizmanın yavaşladığını gösterir. Özellikle kahvaltı öğünü, atlamaman gereken öğünlerde ilk sırada yer alıyor. Çünkü kahvaltı öğünü, gün içerisindeki enerjini düzenlemede yardımcı olduğu gibi, sonraki öğünlerde oluşabilecek iştah ataklarını da önlemeye destek oluyor. Bununla beraber 3-4 saatte bir beslenmen de metabolizma hızını arttırmada etkili olacak.
2.Bayramın ilk günleri çok ağır yağlı kızartmalara ,şerbetli tatlılara beslenmemizde cok yer vermeyelim.
3. Tatlılar: Bayram denildiğinde akla ilk gelen şey tabi ki de tatlı! Peki, bayramda tatlı tüketiminden tamamen kaçınmak mı gerekiyor? Aslında bayramda tatlı yemeden olmaz. Fakat sağlık koşullarına göre özellikle diyabet, tansiyon hastalarının bu konuda özellikle dikkatli olmasında fayda var! Tatlılar konusunda tercihimiz her zaman hamurlu ve şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılardan yana olmalıdır. Ayrıca 1 dilim baklavanın ortalama 250 kalori, 2 madlen çikolatanın ortalama 50-60 kalori, olduğunuda hatırlatayım.
4. İçecekler:İçecekler masum görünebilir, fakat bence gereksiz kalorileri içeceklerle almaya gerek yok. Bu yüzden içeceklerin tüketiminde dikkatli olup, özellikle şekersiz gazlı içecek/meşrubatları tercih etmeye özen göstermeliyiz.
5. Vücudumuzu susuz bırakmayalım: Ramazan ayında vücudun maalesef ihtiyacın olan suyu tamamlayamıyor. Bu yüzden bayramla beraber, önceliklerine koyman gereken konulardan bir tanesi de su tüketimi! Günlük minimum 2-2,5 litre su tüketmeye özen göstermelisin. Bununla beraber bayramla ikram edilen çay kahve tüketimlerinde de dikkatli olmanda fayda var; unutma bu içecekler vücudundaki suyun atımını tetikliyor. Bu yüzden ilave su takviyesi yapman gerekiyor.
6. kabızlık problemini çözelim: Ramazandaki beslenme düzeni, maalesef bağırsaklarını da olumsuz etkileyebiliyor. Bu yüzden normal rutine döndüğünde mutlaka liften zengin beslenmeye özen göstermelisin. Bayramla beraber artacak öğünlerde, porsiyon kontrolünü ayarlamayı unutma. Tüketilen yüksek miktarda besin, liften fakir besinler, bağırsak düzeninde problemler yaşamana sebep olabilir.

İyi bayramlar😊