Havalar soğudu iştahım mı açıldı ?

Havalar soğudu iştahım mı açıldı ?

 

  • Soğuk hava , kalın montlar ve kazaklar , erken kararan hava ve kışla gelen kilolar…!
  • Kışın gelmesiyle birlikte , kilo almaya başladık peki bunun nedeni ne ?
  • Gerçekten aç mısın ? Yoksa psikolojik olarak mı acıkıyoruz ?

 

  Kilo almanın  ilk nedeni;  gündüzlerin kısa ve gecelerin uzun olmasıdır. Gündüzler kısa olduğundan iş telaşından dolayı beslenmemize çok dikkat etmeyiz. Gün boyu acıktığımızı bile hissetmeyiz, fakat…Gece olunca gün boyu yaşanan uzun süreli açlıkla yemek yememizi kontrol edemez hale geliriz. Yemekler yenilir, üzerine meyveler, tatlılar…Zaten akşamları yavaş olan metabolizma iyice iş göremez hale gelir ve yağlar depolanmaya başlanır. Öğün sayısı ve düzenine dikkat edilmelidir. Metabolizmanın hızlanması ve tokluk hissinin oluşması için 3 ana ve 3 ara olmak üzere 6 öğün beslenmeye dikkat edilmelidir. Ara öğünlerde ise vitamin, mineral ve posadan zengin meyveler veya incir, kayısı gibi kuru meyveler ile ceviz, badem gibi tokluk hissi veren ürünler tercih edilebilir.

  İkinci bir neden ise;  yazın olan hareketliliğimizi, fiziksel aktivite yoğunluğumuzu kışın kaybederiz. Havaların soğumasıyla, yağmur ve karla birlikte kısa yürüyüşlerimizden bile vazgeçeriz. Dolayısıyla aktivitemiz ve bazal metabolizma hızımız azalır ve harcanandan daha fazla enerji alımı ile de kilo almaya başlarız. Havalar soğudu diye hareket etmekten kaçınmamalıyız küçükte olsa yürüyüşler yapmalıyız. İş yerinde evde küçük fiziksel aktiviteler yapılabilir.

  Kışın kilo almamızdaki diğer bir etken ise, soğuklarla birlikte vücut ısımızın azalmasıdır. Vücudumuz soğuklardan kendisini korumak için gerekli bir ısıya ulaşmak zorundadır. Bu ısıya ulaşmak içinde ek olarak enerjiye ihtiyacı vardır. Bu enerji de besinlerden alınır. Biz üşüdükçe enerjiye olan gereksinimimiz artar ve daha fazla besin tüketmeye, özellikle de daha fazla enerji veren besinleri tüketmeye başlarız. Yüksek enerjili besinler genellikle karbonhidrattan (şeker,un vb.) ve yağdan zengin besinlerdir. Bu tür besinlerin fazla miktarda tüketilmesiyle kilo almamız kaçınılmaz olur. Enerji ihtiyacının karşılanması için fast-food ya da yağdan, şekerden zengin besinlere yönelilmemelidir. Kış mevsiminin soğuk günlerinde “tatlı yersem ısınırım” mantığından vazgeçilmeli, gün içerisinde yeterli ve dengeli beslenerek vücudun ısı dengesinin korunması sağlanmalıdır.

Vücut direncini arttırmak, vitamin ve mineralleri yeterli bir şekilde almak için her gün çeşitlendirerek meyve ve sebze tüketmeliyiz. Özellikle A ve C vitamini gibi antioksidan vitaminlerden zengin nar, kivi, ananas ve greyfurt gibi meyveler, brokoli, karnabahar, havuç gibi sebzeler diyetimizde yer almalıdır.  E vitamini içeriği yüksek olan fındık, ceviz gibi sert kabuklu meyveler; posa içeriği yüksek olan yulaf, kuru baklagiller ve tam tahıllı ekmekler bağışıklık sistemimizi güçlendireceklerdir.

Soğuk hava su içme isteğini azaltacaktır ancak vücut ısısını dengede tutmak için bol sıvı alımı önemlidir. Susamayı beklemeden su içerek sıvı alımınızı arttırabilirsiniz. İhtiyacımız olan sıvıyı kilo başına 30 ml olarak hesaplayabiliriz. İçilen çay ve kahvelerin su yerine geçmediğini de unutmamalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir