2018 DE FİT OLMANIN KURALLARI

Yeni Yıla Sağlıklı Girin

2018 DE FİT OLMANIN KURALLARI

Yeni yılda hedefiniz daha sağlıklı bir beden ve daha fit bir vücut ise birazdan söyleyeceğim kurallara uygun beslenmelisiniz.

1. Sağlıklı kilo kaybı için gerçekçi olun.

Söz konusu kilo vermek olduğunda sürenin az, kaybedilen rakamın fazla olması bizi cazip ediyor olsa da sağlığımız için bu konuda gerçekçi hedefler koyup sağlıklı ilerlemek gerektiğini kabul etmeliyiz. İdeal olanın total ağırlığımızın haftada %1-2’sini kaybetmek olduğunu bilip bu aralıktaki kilo kayıplarının çok büyük başarılar olduğunun farkına varmalıyız. Başardıklarımızın farkına varmalı ve kendimizi kimseyle kıyaslamadan gerçekçi hedeflere odaklanmalıyız.

2. Genç kalmak için renkli beslen

En iyi gençlik ve güzellik bakımımız rengarenk besinler olsun her bir renkten aldığımız vitamin, mineral ve besleyici özellik ile ruhumuzu-bedenimizi genç tutalım. Kendimize besin çeşitliliği konusunda hedefler koyalım ve market-Pazar sepetini rengarenk sebze ve meyvelerle dolduralım. Kırışıklıklara meydan okumak için uykudan 2 saat önceki ara öğününde ve kırmızı meyveler ikilisine ise kullandığımız kırışıklık kremlerinden çok daha önem verelim.

3. Su içmek için bahaneler uydurma 

Biliyoruz ki en değerli yaşam kaynağımız su bedenimizin ve ruhumuzun tazelenmesi için oldukça önemli. Her gün kendimize bunu hatırlatalım! Fakat bilmemiz gereken bir nokta var; su tüketiminin de elbette bir sınırı var. Günlük hayatta yoğun egzersiz, terleme yoğunluğu fazla olan işlerde çalışmıyorsak 5-6 litre su içerek zayıflama hayalimizden vazgeçelim. Çünkü böyle yaparak sadece organlarımızı yorarız! İdeal olanın günlük 2,5-3 lt olduğunu unutmayalım.

4.  Bedenine ve metabolizmana iyi bak !

Bugüne kadar uyguladığımız, daha doğrusu uygulamaya çalıştığımız fakat sürdürülebilir olmayan, metabolizmamıza ihanet eden diyetleri bir kenara bırakalım. Bedenimizin sesine kulak verelim ve kendimize özel bir beslenme programı ile her yeni yılı sağlıklı ve formda kucaklayalım. Bilmeliyiz ki biz özeliz, beslenmemiz, zevklerimiz ve yaşam şeklimize uygun diyet listemiz de bize özel olmalı. Bunun için bu yıl itibariyle üzerinde ismimizin yazmadığı bize ait olmayan diyet listelerini bir kenara bırakalım.

5. Sürekli tartılmaktan vazgeçelim.

Sabah akşam görüştüğümüz tartı ile aramıza bir mesafe koymanın vakti geldi de geçiyor bile! Düşük rakamlar gördüğünde mutlu, yüksek rakamlar gördüğümüzde mutsuz olmayalım! Çünkü; bize her zaman doğruyu söylemiyor ve diyetimizi sabote ediyor. Araştırmalar sık tartılan bireylerin diyet motivasyonunun düşük ve kilo verme sürecinin yavaş olduğunu gösteriyor. Neden mi? Bu sıkı ilişki vücudumuz stresteyken salgıladığı kortizol hormonunun salımını tetikliyor. Haftada 1 gün, sabah aç karnına, tuvalete çıktıktan sonra, çıplak tartılmak yeterli. Daha fazlasına ihtiyacımız yok unutmayalım.

6. Ekmeği kestim kesin zayıflarım diye düşünmekten vazgeç !

Beynin yakıtı glikozun, sindirim sisteminin olmazsa olmazı lifin, sinir sisteminin güçlü sinapsların, ihtiyaç duyduğun mutluluğun kaliteli kaynağı tam tahıllara daha fazla ihanet etme! Doğru porsiyonda, doğru karbonhidrat tercihleri ile metabolizmanı ateşle. Bu değerli besin grubu hakkında ki asılsız haberlere itibar etme. Üretken, mutlu ve sağlıklı bir yıl geçirmek için kaliteli karbonhidratlar olan tam tahıllar, bulgu r ve bunun gibi besinlerden vazgeçme.

Dilerim ki 2018 sağlık, mutluluk ve huzur dolu fit bir yıl olur.